Menu Close

Ruralni razvoj

OPĆE INFORMACIJE
Naziv kolegija Ruralni razvoj
Studijski program Sveučilišni diplomski studij Održiva poljoprivreda i okoliš
Status kolegija Obvezni
Studijska godina Prva (1.)
Bodovna vrijednost i broj sati nastave ECTS koeficijent opterećenja studenata 4
Broj sati (P+V+S) 45 (30+15+0)

 

1.Opis kolegija
1.1.Ciljevi kolegija
Cilj kolegija je osposobiti studente za mogućnost razvoja argumentiranog mišljenja o temeljnim pojmovima iz urbane ekologije i ruralnog razvoja te ih osposobiti za razumijevanje i ocjenjivanje utjecaja čovjeka na ekosferu. Definiranje pojmova iz urbane ekologije, održivog razvoja i upravljanja rizikom. Ekološka kriza – kriza rasta, kriza društvenih odnosa, kriza industrijske civilizacije, globalizacija. Studenti će moći ocijeniti pojave, procese i trendove u međuodnosu čovjeka, društva i njegove okoline. Poznavanje ideja urbane ekologije i ruralnog razvoja te mogućnosti primjene, donošenje odluka vezanih uz očuvanje okoliša i prirode.
1.2. Uvjeti za upis kolegija
Nema preduvjeta za upis predmeta.
1.3. Očekivani ishodi učenja za kolegij
1. Argumentirati mišljenje o opterećenju okoliša koji ima globalno-civilizacijski karakter

2. Procijeniti učinak urbanizacije na urbane i ruralne ekosustave uz upotrebu prikladnih ekoloških, urbanističkih, pejsažnih i društvenih metoda

3. Predložiti strategije kojima bi se ublažili negativni učinci urbanizacije na prirodna staništa i urbani pejsaž

4. Procijeniti učinke globalnih okolišnih i društvenih promjena na dinamiku i održivost urbanih ekosustava i kvalitete života gradskog stanovništva

5. Predvidjeti načine zagađenja u urbanim sredinama

6. Protumačiti gubljenje poljoprivrednog zemljišta

1.4. Vrste izvođenja nastave Predavanja

Mentorski rad

Samostalni zadaci
1.5. Obveze studenata
Od studenata se očekuje redovito pohađanje predavanja te pisanje kolokvija i/ili završnog ispita na redovnom ili izvanrednom ispitnom roku. Za svakog studenta vodi se evidencija o pohađanju nastave i uspjesima proisteklim iz njegovog rada (prisutnost na nastavi, kolokviji i/ili završni ispit). Pravo pristupanja ispitu nakon uredno izvršenih propisanih obveza imaju studenti koji su bili prisutni na minimalno 70% od ukupnog broja nastavnih sati. Studenti koji ne ostvare sve uvjete, isti kolegij mogu ponovno upisati u idućoj akademskoj godini. Sve ostale obveze studenata propisane su Pravilnikom o studiranju na Sveučilištu u Slavonskom Brodu.
1.6. Praćenje rada studenata
Pismeni ispit
Usmeni ispit
Kontinuirana provjera znanja
Pohađanje nastave
1.7. Ocjenjivanje i vrednovanje rada studenata tijekom nastave i na završnom ispitu
Polaganje kolokvija

Ispit se sastoji od dva kolokvija. Kako bi pristupio drugom kolokviju, student mora prvo položiti prvi. Kolokviji tijekom semestra mogu se jednom ponoviti na zahtjev studenata, a studenti nemaju obvezu izlaska na njih.

Svaki kolokvij sadrži 4 pitanja koja se vrednuju s najviše 5 bodova te nosi zasebnu ocjenu. Ocjena se izračunava na slijedeći način:

Ukupan broj bodova Ocjena
19 – 20 Izvrstan (5)
16 – 18 Vrlo dobar (4)
13 – 15 Dobar (3)
10 – 12 Dovoljan (2)
0 – 9 Nedovoljan (1)

 

Konačna ocjena kolegija je aritmetička sredina ocjena dvaju kolokvija.

Polaganje završnog ispita

Studenti koji nisu položili kolokvije tijekom semestra, dužni su na redovnim i/ili izvanrednim ispitnim rokovima polagati završni ispit koji se sastoji od pisanog i usmenog dijela. Kada polože pisani dio završnog ispita, mogu pristupiti njegovom usmenom dijelu. Ukoliko i na njemu ostvare pozitivnu ocjenu u cijelosti su položili završni ispit. Studenti koji su položili pisani dio, a nisu pristupili usmenom dijelu završnog ispita biti će ocjenjeni ocjenom nedovoljan (1).

Pisani dio završnog ispita sadrži 6 pitanja koja se vrednuju s najviše 5 bodova. Ocjena pisanog dijela izračunava se na slijedeći način:

Ukupan broj bodova Ocjena
27 – 30 Izvrstan (5)
23 – 26 Vrlo dobar (4)
19 – 22 Dobar (3)
15 – 18 Dovoljan (2)
0 – 14 Nedovoljan (1)
1.8. Obvezna literatura
1. Črnjar, M., Črnjar, K. (2009) Menadžment održivoga razvoja, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Rijeka.

2. Herceg, Nevenko (2013) Okoliš i održivi razvoj. Zagreb: Synopsis.

3. Šimleša, Dražen (2010) Ekološki otisak: kako je razvoj zgazio održivost. Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar.

1.9. Dopunska literatura
1. Urban Environmental Management and Technology; K.Hanaki; Springer, 2008
Skip to content