Menu Close

Dendrologija i gospodarenje šumama

OPĆE INFORMACIJE
Naziv kolegija Dendrologija i gospodarenje šumama
Studijski program Sveučilišni prijediplomski studij Ekoinženjerstvo i zaštita prirode
Status kolegija Obvezni
Studijska godina Druga (II)  
Bodovna vrijednost i broj sati nastave ECTS koeficijent opterećenja studenata 5
Broj sati (P+V+S) 60    (40+20+0)
1.Opis kolegija
1.1.Ciljevi kolegija
Ciljevi predmeta su upoznati studente s morfološkim obilježjima, unutarvrsnoj varijabilnosti, arealom, posebnim značajkama, te gospodarskoj i ekološkoj važnosti pojedinih vrsta unutar tih rodova. Predmetom su obuhvaćene autohtone, alohtone i invanzivne vrste drveća i grmlja te se upoznaje s osnovama rasta i prirasta pojedinačnih stabala; razvojem šumskih sastojina; metodama oblikovanja i načinu gospodarenja i upravljanja, te zaštitom šumskim sastojinama. Studenti se upoznaju sa strukturom šumsko-gospodarskih planova i planova upravljanja zaštićenim područjima i/ili područjima ekološke mreže.
1.2. Uvjeti za upis kolegija
Nema preduvjeta za upis predmeta.
1.3. Očekivani ishodi učenja za kolegij
Nakon odslušanog kolegija student će:

1. utvrditi biološka i morfološka svojstva drvenastih vrsta,

2. procijeniti areal pojedinih rodova golosjemenjača i kritosjemenjača (dvosupnica i jednosupnica),

3. predvidjeti prostorni raspored i zonacija šumskih zajednica

4. valorizirati vrste i ulogu šumskih zajednica u ekosustavu,

4. argumentirati interakciju šuma – čovjek,

6. procijeniti strukturu šumsko-gospodarskih planova,

7. utvrditi strukturu i svrhu planova upravljanja zaštićenim područjima i/ili područjima ekološke mreže.

1.4. Vrste izvođenja nastave Predavanja

Vježbe

Samostalni zadaci

Terenska nastava

1.5. Obveze studenata
Od studenata se očekuje redovito pohađanje predavanja te pisanje kolokvija i/ili završnog ispita na redovnom ili izvanrednom ispitnom roku. Za svakog studenta vodi se evidencija o pohađanju nastave i uspjesima proisteklim iz njegovog rada (prisutnost na nastavi, kolokviji i/ili završni ispit). Pravo pristupanja ispitu nakon uredno izvršenih propisanih obveza imaju studenti koji su bili prisutni na minimalno 70% od ukupnog broja nastavnih sati. Studenti koji ne ostvare sve uvjete, isti predmet mogu ponovno upisati u idućoj akademskoj godini. Studenti su dužni izraditi foto album biljnih vrsta do zadanog roka, u protivnom nisu izvršili propisane obveze na ovom predmetu. Sve ostale obveze studenata propisane su Pravilnikom o studiranju na Sveučilištu u Slavonskom Brodu.
1.6. Praćenje rada studenata
Vrsta aktivnosti Raspodjela ECTS-a
Pohađanje nastave 1,5
Pismeni ispit 2
Usmeni ispit 1
Kontinuirana provjera znanja 3
Foto album šumskih drvenastih vrsta 0,5
UKUPNO: 5
1.7. Ocjenjivanje i vrednovanje rada studenata tijekom nastave i na završnom ispitu
Polaganje kolokvija

Ispit se sastoji od tri kolokvija: prvi kolokvij sadrži pitanja iz Dendrologije, drugi kolokvij pitanja iz Ekologije šuma, a treći kolokvij pitanja iz Gospodarenja i upravljanja šumama. Kako bi pristupio drugom kolokviju, student mora prvo položiti prvi, a trećem kolokviju može pristupiti nakon položena prva dva. Kolokviji tijekom semestra mogu se jednom ponoviti na zahtjev studenata, a studenti nemaju obvezu izlaska na njih. Svaki kolokvij piše se do 60  minuta.

Svaki kolokvij sadrži 4 pitanja koja se vrednuju s najviše 5 bodova te nosi zasebnu ocjenu. Ocjena se izračunava na slijedeći način:

 

Ukupan broj bodova Ocjena
19 – 20 Izvrstan (5)
16 – 18 Vrlo dobar (4)
13 – 15 Dobar (3)
10 – 12 Dovoljan (2)
  0 – 9 Nedovoljan (1)

 

Konačna ocjena predmeta je aritmetička sredina ocjena svih triju kolokvija i ocjene foto albuma i determinacije šumskih drvenastih vrsta koja čini 10% konačne ocjene.

 

Polaganje završnog ispita

Studenti koji nisu položili kolokvije tijekom semestra, dužni su na redovnim i/ili izvanrednim ispitnim rokovima polagati završni ispit koji se sastoji od pisanog i usmenog dijela. Kada polože pisani dio završnog ispita, mogu pristupiti njegovom usmenom dijelu. Ukoliko i na njemu ostvare pozitivnu ocjenu, aritmetičkoj sredini ovih dviju ocjena, pribraja se ocjena iz foto albuma i determinacije vrsta koja čini 10%  konačne ocjene te su u cijelosti položili završni ispit. Studenti koji su položili pisani dio, a nisu pristupili usmenom dijelu završnog ispita biti će ocjenjeni ocjenom nedovoljan (1). Pisani dio završnog  ispita piše se 60 minuta, a usmeni dio može trajati do 30 minuta po studentu.

Pisani dio završnog ispita sadrži 6 pitanja koja se vrednuju s najviše 5 bodova. Ocjena pisanog dijela izračunava se na slijedeći način:

Ukupan broj bodova Ocjena
27 – 30 Izvrstan (5)
23 – 26 Vrlo dobar (4)
19 – 22 Dobar (3)
15 – 18 Dovoljan (2)
  0 – 14 Nedovoljan (1)
1.8. Obvezna literatura
1. Idžojtić, M. (2009.): Dendrologija – List. Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. 904 pp.

2. Idžojtić, M. (2013.): Dendrologija – Cvijet, češer, plod, sjeme. Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. 672 pp.

3. Franjić, J., Škvorc, Ž. (2010.): Šumsko drveće i grmlje Hrvatske. Sveučilište u Zagrebu – Šumarski fakultet.

1.9. Dopunska literatura
1. Vukelić, J., Rauš, Đ. (1998.): Šumarska fitocenologija i šumske zajednice u Hrvatskoj. Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 310 str.

2. Vlahović, S. (2019): Primijenjena dendrologija – Drveće i grmlje: bogatstvo našeg okoliša, I. svezak, (od A do L), Školska knjiga, Zagreb

3. Vlahović, S. (2019.): Primijenjena dendrologija : drveće i grmlje : bogatstvo našeg okoliša : listače, II svezak, Školska knjiga, Zagreb

4. Godet, J-D. (2000.): Drveće i grmlje : cvjetovi, listovi, pupovi i kora : Godetov vodič / (autor Jean-Denis Godet ; prevoditelj Zinka Pavletić), Naklada C, Zagreb

5. http://icp-forests.net/page/icp-forests-manual

6. Pravilnik o uređivanju šuma (NN 97/2018)

7. Smjernice za planiranje upravljanja zaštićenim područjima i/ili područjima ekološke mreže (2020.), http://www.haop.hr/sites/default/files/uploads/inline-files/Smjernice%20za%20planiranje%20upravljanja%20MINGOR%201120.pdf

8. Zakon o šumama (NN 68/18, 115/18, 98/19, 32/20, 145/20)

9. Zakon o zaštiti prirode (NN 80/13, 15/18, 14/19, 127/19).

 

Skip to content